reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mchudo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 marca 2015

Ogłoszono terminy naborów wniosków w 2015 r. na innowacyjne projekty przedsiębiorców

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR) będzie jednym z głównych źródeł dofinansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorców. Program wspierać będzie zarówno projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez przedsiębiorców samodzielnie czy we współpracy z jednostkami naukowymi, jak również projekty związane z wdrożeniami prac B+R.
Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem w pierwszej kolejności uruchamiane będą programy wspierające projekty B+R przedsiębiorstw. Już w kwietniu można spodziewać się ogłoszenia konkursu skierowanego wyłącznie do małych i średnich przedsiębiorców w ramach tzw. „Szybkiej ścieżki”. Nabór wniosków ma być prowadzony od 4 maja do 31 grudnia br. w trybie ciągłym. Uruchomienie tego działania skierowanego do dużych firm planowane jest na IV kwartał br.

Od 7 maja do 22 czerwca br. prowadzony będzie natomiast nabór w ramach programu „Demonstrator”, w którym zarówno mali, średni, jak i duzi przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na budowę instalacji pilotażowych/demonstracyjnych służących testowaniu nowych rozwiązań technologicznych.

Projekty B+R realizowane we współpracy z jednostkami naukowymi w ramach dedykowanych konsorcjów będą miały szansę na pozyskiwanie dofinansowania począwszy od III kwartału br.

W lipcu br. planowane jest natomiast ogłoszenie konkursu na inwestycje w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na zakup sprzętu i wyposażenia służącego prowadzeniu działalności B+R, w tym na tworzenie czy rozwój Centrów B+R. Nabór prowadzony będzie na przełomie sierpnia i września br.
Konkurs na wsparcie projektów obejmujących wdrożenie wyników prac B+R tzw. „Badania na rynek” również planowany jest na przełom sierpnia i września br. Wówczas możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na stworzenie infrastruktury niezbędnej do wdrożenia jak zakup maszyn, urządzeń, licencji, innych wartości niematerialnych i prawnych, a także towarzyszących tym wydatkom budynków czy gruntów.

Z istotnych dla przedsiębiorców źródeł dofinansowania warto również wspomnieć o działaniu „Kredyt technologiczny”, którego uruchomienie planowane jest na IV kwartał br. W tym działaniu wspierane będą projekty polegające na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym.

Planowany harmonogram naboru wniosków można odnaleźć na stronie dedykowanej PO IR: www.poir.gov.pl

Autorem artykułu jest Anna Zaleska, Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego Crido Taxand Sp. z o.o.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
JavaScript Tag:
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
februari 21 2017 23:03 V7.12.4-2