reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stevanovicigor dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 marca 2015

NCBR wspólnie z prywatnymi inwestorami skomercjalizuje polskie innowacje

Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów inwestorami powstał ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. NCBR wraz z partnerami przeznaczą na to 180 mln zł.
Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów inwestorami powstał ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. Celem jest zwiększenie liczby komercjalizacji rozwiązań wypracowanych w państwowych jednostkach badawczych. NCBR wraz z partnerami przeznaczą na to 180 mln zł.

– Wspólnie z posiadającymi odpowiednie know-how przedstawicielami funduszy wspieramy najbardziej innowacyjne projekty. Naukowcy i wynalazcy otrzymują unikalną możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia ich pomysłów. Pod opieką prawną i biznesową profesjonalistów z wehikułów inwestycyjnych stworzonych w ramach BRIdge Alfa będą mogli bezpiecznie realizować prace badawcze pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. Doświadczenie naszych partnerów oraz zaangażowanie prywatnych środków gwarantują efektywność stworzonego przez nas mechanizmu – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

Połączenie środków i doświadczenia biznesowego prywatnych inwestorów ze środkami publicznymi i nadzorem NCBR to podstawa funkcjonowania Alf - dziesięciu wehikułów inwestycyjnych programu BRIdge Alfa utworzonych przez partnerów NCBR: Fundusz Infini, Polski Instytut Badań i Rozwoju, Black Pearls, Impera Capital, SpeedUp BRIdge Alfa, Startup Hub Poland, Xplorer Fund, Technopark Gliwice, InnoVenture oraz Life Science Innovations.

Za pośrednictwem wehikułów selekcjonowane są pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Będą wchodzić na rynek dzięki zapewnieniu przejścia przez fazę proof of principle i proof of concept oraz wszystkich usług niezbędnych do przekształcenia w spin-off.

Niezależnie od aktywności przedstawicieli Alf naukowcy mogą sami zgłaszać się ze swoimi pomysłami. W programie nie ma klasycznego naboru, a pierwszego zgłoszenia swojego projektu naukowcy mogą dokonać w bardzo przystępny sposób, bez potrzeby tworzenia specjalnej dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej poufności ze strony inwestorów. Wystarczy skontaktować się z wybraną przez siebie Alfą i wypełnić prosty formularz. Najlepsze pomysły, które wzbudzą zainteresowanie inwestorów mogą liczyć na wsparcie finansowe i pełną opiekę biznesową.

Co ważne, przed powołaniem spin-offu pomysłodawcy mogą otrzymać wsparcie na weryfikację pomysłu, budowę prototypu i sfinansowanie fazy proof of principle w wysokości do 200 tys. zł. Projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację otrzymają wsparcie w formie inwestycji funduszy BRIdge Alfa w wysokości nawet do miliona złotych. Tym samym zostanie zlikwidowana luka kapitałowa, która uniemożliwia naukowcom dotarcie ze swoimi projektami do biznesu.

Fundusze prowadzą już bowiem selekcję projektów z całej Polski, a Komitet Inwestycyjny programu podejmował już pierwsze decyzje o finansowaniu najbardziej obiecujących z nich.

Źródło: NCBiR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-1