reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 marca 2015

Miniaturowe drony dla polskiej armii

System Pszczoła stworzony przez firmy Optimum oraz WB Electronics we współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, to zestaw niewielkich dronów przeznaczony dla jednostek piechoty zmechanizowanej i zmotoryzowanej.
Drony mogą stanowić wyposażenie wozów bojowych takich jak Rosomak i mogłyby być sterowane z wnętrza pojazdu. Zasięg dronów kontrolowanych przy pomocy interfejsu wielkości tabletu wynosi około dwóch kilometrów, a czas lotu z maksymalną prędkością 40 km/h to 30-40 minut.

Jak podkreśla Wojciech Komorniczak, dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii firmy WB Electronics, na świecie nie ma drugiego tak małego urządzenia, które zawiera dwie kamery stabilizowane elektromechanicznie żyroskopem w dwóch wymiarach.

Zastosowanie dronów bardzo zwiększa możliwości rozpoznania – czytamy w komunikacie firmy Optimum, dostawcy usług i rozwiązań technologicznych dla wojska i policji – ze względu na dysponowanie obrazem z wysokości kilkuset metrów, zarówno w świetle widzialnym, jak i termowizji. Dron rozpoznawczy może odlecieć ponad 2 km od miejsca startu i tam wykrywać i identyfikować zagrożenia. Lecąc na wysokości większej niż 100 m jest praktycznie niewidoczny i niesłyszalny z ziemi. Oprócz dronów rozpoznawczych coraz większe znaczenie na polu walki będą miały drony uderzeniowe, które są w stanie przeprowadzać precyzyjne ataki, a w razie potrzeby mogą ulec autodestrukcji.

Rozwojem systemu Pszczoła zajmują się obecnie firmy WB Electronics i Optimum.---
Źródło: Optimum, Reuters, defence24.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 25 2016 22:52 V7.3.5-1