reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24-dreamstime.com Nauka | 26 sierpnia 2014

Studenci PŚ świetni w konstruowaniu bezzałogowców

Jednym z elementów projektu realizowanego na PŚ był udział w zawodach bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro w Holandii. Polacy zdobyli tam czwarte miejsce.

Akcja wywiadowczo-ratunkowa obejmująca elementy zarządzania kryzysowego to główne zadanie przed którym stanął reprezentujący Politechnikę Śląską zespół High Flyers podczas międzynarodowych zawodów w Holandii połączonych z konferencją IMAV. Polacy poradzili sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze, zajmując w efekcie 4 miejsce. Udział w zawodach sfinansowany został z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Generacja Przyszłości , wspierającego studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów.

Jury konkursu doceniło zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej obiekt za autonomiczny lot nad miasteczkiem i trafne zlokalizowanie przeszkód na drogach, a także inspekcję wskazanego budynku, samodzielny start oraz wielokrotne precyzyjne lądowanie. Polska platforma jako jedna z nielicznych potrafiła swobodnie manewrować w warunkach, w których średnia prędkość wiatru wynosiła 35km/h. Zespół High Flyers startując z trzema platformami wielowirnikowymi HF-Dron, HF-6X oraz Ardu-6X ustąpił miejsca tylko trzem drużynom: National University of Singapore, Team Dipole z Niemiec oraz Ecole Nationale de l'Aviation Civile z Francji.

Projekt „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowany jest na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, pod kierunkiem dr inż. Romana Czyby przy wsparciu merytorycznym dr inż. Marcina Lemanowicza oraz mgr inż. Grzegorza Szafrańskiego.IMAV (International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition) to międzynarodowa konferencja połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro.

---
Źródło: © Politechnika Śląska, MNiSW

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1