reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexskopje-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 sierpnia 2014

Raytheon rozgląda się w Polsce za partnerami

16 mld zł otrzyma Raytheon za stworzenie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego ‘Wisła’. 8 mld zł chce zostawić w Polsce i szuka w tym celu partnerów.
Ralph Acaba, przedstawiciel Raytheon w rozmowie z Rzeczpospolitą zdradza, że jego koncern rozmawia już z ponad setką przedsiębiorstw w Polsce. Nie tylko rozmawia, ale już podpisuje porozumienia o współpracy: niedawno informowaliśmy o partnerstwie z Bumar Elektronika oraz Teldat w procesie opracowywania radaru dla systemu.

Celem, jaki postawił sobie Raytheon, to 50% kooperacji z polskimi firmami w produkcji i wdrażaniu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego. Wartość całego kontraktu to 16 mld zł, tak więc w Polsce powinno zostać około 8 mld zł. Polska zwróciła się o zapewnienie podstawowej gotowości operacyjnej systemu do 2018 roku, a całkowitej – do 2022.

W ocenie Ralpha Acaba, polskie firmy mogłyby dostarczać elementy radaru i stanowiska dowodzenia oraz zająć się integracją poszczególnych części systemu do patriotów. Koncern pozytywnie ocenia możliwości technologiczne polskich firm, jedyną przeszkodę widzi w obecnym poziomie ich zdolności produkcyjnych. Na dzień dzisiejszy nie chce jednak ujawniać żadnych konkretnych nazw ewentualnych kooperantów poza Bumarem i Teldatem. Współpraca będzie dotyczyć nie tylko produkcji obecnego systemu, ale również prac projektowych nad kolejną generacją jego kluczowych elementów: systemu dowodzenia i kontroli, w tym nowego radaru, oraz nowego rodzaju pocisku.

Ewentualna współpraca przy tworzeniu systemu to także duża szansa eksportowa. System ‘Patriot’ już funkcjonuje w 12 krajach, w lipcu Raytheon podpisał kontrakt na dostawy do Kataru. Raytheon pozytywnie patrzy również na perspektywy współpracy z polskimi firmami po 2022: ‘Patriot będzie nieustannie rozwijany i doskonalony. Będziemy zwiększali jego możliwości i oferowali z udziałem polskiego przemysłu kolejnym klientom na świecie. Polska będzie jedynym producentem niektórych elementów. Co ważne, chcemy, by rozwiązania z Patriota były też do zastosowania w innych systemach – np. krótkiego zasięgu. Trzeba też pamiętać, że Polska jest liderem w Europie Środkowej. Łatwo sobie wyobrazić, że inne państwa regionu kupują systemy wyprodukowane z polskim udziałem’ mówi dla Rzeczpospolitej Ralph Acaba.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1