reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© guido-vrola-dreamstime.com
Nauka i technologie |

PG rozpoczyna kolejny etap projektu Inżynier Przyszłości

W czwartek, 6 lutego Politechnika Gdańska podpisała umowę z wykonawcą robót budowlanych – firmą Hartuna, która zajmie się rozbudową Wydziałów Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa.


To będzie największy i najbardziej kosztowny etap realizacji projektu Inżynier Przyszłości, którego całkowita wartość to ponda 67 mln PLN. Inwestycja, która rozpocznie się w połowie lutego, ma kosztować 27 mln PLN. Prace obejmą: nadbudowę budynku Wydziału Mechanicznego o jedną kondygnację, przebudowę Laboratorium Spawalnictwa oraz Laboratorium Obrabiarek i Procesów Technologicznych zlokalizowanych w halach przy budynku Wydziału Mechanicznego. W planie jest także przebudowa i adaptacja budynku Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Zakończenie prac planowane jest na trzeci kwartał 2015 roku. Sukcesywnie odbywać się będą przetargi na sprzęt i wyposażenie badawczo-dydaktyczne dla obu wydziałów – czytamy na stronie Politechniki Gdańskiej. Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk tłumaczył, że modernizacja budynków jest ważna, gdyż dzięki temu zmienią się warunki pracy i studiowania oraz możliwe będzie wykorzystanie nowoczesnych technik nauczania i pracy zespołowej. – Nasi absolwenci już dobrze radzą sobie na rynku pracy. Z najnowszego rankingu wynagrodzeń wynika, że osiągają oni trzecie co do wysokości zarobki w kraju. Jednak świat idzie do przodu, dlatego koncentrujemy się na kształceniu inżynierów przyszłości – dodał prof. Krawczyk. Projekt Inżynier Przyszłości jest o tyle wyjątkowy na tle innych, związanych z infrastrukturą uczelnianą, że w centrum stawia studenta i kształtowanie jego umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia.
– Inwestycja, która niebawem się rozpocznie jest fundamentem innego rodzaju kształcenia polegającego na tym, że studenci mają swoje koncepcje realizować nie tylko w postaci projektu, ale muszą mieć do tego bazę materialną, w której będą owe projekty wykonywać – mówił prof. Edmund Wittbrodt, koordynator projektu „Inżynier Przyszłości”. – Studenci powinni przejść w trakcie studiów cały proces potrzebny w życiu zawodowym – dodał.
Pełna nazwa projektu brzmi: „Stworzenie nowoczesnej infrastruktury technicznej dla realizacji programu kształcenia Inżynierów Przyszłości w Politechnice Gdańskiej”. Dzięki realizacji Inżyniera Przyszłości na Politechnice powstanie 921 stanowisk do prowadzenia zajęć praktycznych. W ramach projektu przewiduje się tworzenie nowej infrastruktury edukacyjnej na wydziałach Mechanicznym, Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Architektury, jak też w Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, jak m.in.: studenckie przestrzenie modelowania matematycznego, laboratoria projektowania przestrzennego, laboratoria interaktywnej eksploracji wiedzy, laboratoria symulacji i modelowania zjawisk oraz procesów oraz studenckie przestrzenie konstrukcji i ewaluacji. --- Źródło: Politechnika Gdańska

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama