reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mmortal-dreamstime.com_2013 Przemysł elektroniczny | 07 stycznia 2014

Przegląd wydarzeń 2013 roku - Polska

Sprzedaż fabryki Toshiby, przejęcie Zelmera przez BSH czy partnerstwo Polski w targach CEBIT. Przedstawiamy wybrane wydarzenia minionego roku, o których warto pamiętać.
Kłopoty firm w podstrefie Łysomice

Problemy rozpoczęły się jeszcze w 2012 roku, gdy japońskie firmy ogłosiły masowe zwolnienia pracowników. Początek roku to wiadomość o wygaszeniu pozwolenia dla firmy Sharp na działalność w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trudna sytuacja rynkowa stała się powodem kolejnych zwolnień w firmie, obecnie pracuje tam około 800 osób. Także Sumika złożyła wniosek o wyjście ze specjalnej strefy ekonomicznej (w ostatnich miesiącach 2012 roku do Ministerstwa Gospodarki wpłynęło 10 takich wniosków). W marcu Kimoto, producent folii do ekranów LCD, otworzył likwidację spółki.

W tej chwili według informacji podawanych na stronie PSSE, do zagospodarowania jest 53,5 ha działek należących do firm Kimoto, Sharp, Sumika i U-Tec. Władze strefy starają się o nowych inwestorów, jednak jak na razie nie są to już przedsiębiorstwa z branży elektonicznej – w listopadzie dowiedzieliśmy się, że w Ostaszewie pojawi się toruński Tioman, producent znaków drogowych.

Inteligentne liczniki

Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy inteligentne liczniki to kuszący biznes, to z pewnością mogła go do tego przekonać decyzja Sonela o wejściu w ten sektor. Pod koniec grudnia spółka otrzymała zgodę UOKiK na utworzenie spółki joint-venture z chińskim partnerem Holley Metering. Współpraca będzie dotyczyć produkcji i rozwoju inteligentnych liczników energii.

Według prognoz analityków, rynek AMI będzie się szybko rozwijał. Raport firmy Frost & Sullivan wskazuje, że przychody związane z AMI w Europie wzrosną z 1,13 mld USD w 2011 r. do 3,72 mld USD w 2016. W Polsce, zgodnie z przepisami unijnymi, do 2020 roku będzie trzeba wymienić kilkanaście milionów urządzeń. Koszt tej operacji szacuje się 6 mld PLN.

Na razie dostawcy energii realizowali programy pilotażowe, a czas naprawdę dużych przetargów dopiero nadejdzie. Jerzy Kuś, członek zarządu firmy Apator szacuje, że tylko w 2014 roku w Polsce zostaną ogłoszone przetargi na 1 milion inteligentnych liczników.

CeBIT

Polska była krajem partnerskim targów branży informatycznej i gospodarki cyfrowej CeBIT w 2013 roku. CeBIT to największe na świecie spotkanie przedstawicieli sektora ICT. Wśród wystawców w Hannowerze znalazły się między innymi takie firmy jak: Wilk Elektronik, Elzab, DCD, Fibaro, PIAP, Vigo Systems czy Integer.pl.

BSH przejmuje Zelmera

Zelmer stał się częścią Grupy BSH 22 marca 2013 roku. Grupa BSH od tej pory ma w Polsce cztery zakłady produkcyjne - trzy w Łodzi i jeden w Rogoźnicy.

Grupa Zelmer osiągnęła w 2012 roku 737 mln PLN przychodów. Oznacza to wzrost sprzedaży o 9,2% r/r. - 2012 rok był dla Grupy Zelmer bardzo udany. Osiągnięte wyniki pozwalają nam stawiać sobie kolejne ambitne cele, które realizować będziemy przy wsparciu nowego inwestora strategicznego - koncernu BSH - komentował prezes Janusz Płocica.

Połączenie Inter Groclin i Kabel-Technik-Polska

Transakcja przejęcia zakończyła się w czerwcu i jedynym udziałowcem Kabel-Technik-Polska został Inter Groclin Auto. Grodziska fabryka Groclinu, której sztandarowymi produktami były wcześniej fotele do luksusowych aut, zatrudniła kilkaset osób przy produkcji wiązek kablowych, a zarząd rozważa rozbudowę fabryki Kabel-Technik-Polska w Drawsku. Oznaczałoby to stworzenie 250 miejsc pracy.

Toshiba sprzedaje fabrykę w Polsce

W październiku Toshiba ogłosiła informację o sprzedaży polskiej spółki Toshiba Television Central Europe (TTCE) tajwańskiej firmie Compal Electronics. Fabryka Toshiby znajduje się w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem. Działa od 2007 roku i zatrudnia około 700 osób. Produkuje się tam telewizory LCD na rynek europejski i częściowo rosyjski.

Produkcja polskiego grafenu

Polska spółka Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż płatków grafenowych. Odbiorcami są głównie zagraniczne instytuty naukowe. - Ten maleńki kawałek czegoś, czego do końca nie rozumiemy, może zmienić świat w wielu wymiarach - mówił premier Donald Tusk na uroczystości rozpoczęcia produkcji wyrobów na bazie grafenu.

ARP podjęła się komercjalizacji grafenu w 2011 roku bazując na ścisłej współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME). Powołano wtedy spółkę celową Nano Carbon, której głównym zadaniem było zidentyfikowanie i komercyjne wykorzystanie technologii wykorzystujących grafen.

Duże inwestycje

O inwestycjach w Polsce firm działających w branży elektronicznej pisaliśmy na naszym portalu niezwykle często. Sporo miejsca poświęcaliśmy firmom z branży EMS, które wykorzystywały fundusze unijne na inwestycje w nowy sprzęt do produkcji elektroniki.
Nie sposób wymienić wszystkiego, ale podamy chociaż kilka przykładów (wybór jest zupełnie przypadkowy i tendencyjny):
- Polaris – amerykański producent uruchomi produkcję quadów i zatrudni co najmniej 350 osób w Podstrefie Opole Wałbrzyskiej SSE. Wartość inwestycji wyniesie co najmniej 95,779 mln PLN. Zezwolenie na prowadzenie działalności w Wałbrzyskiej SSE firma Polaris Poland otrzymała 27 marca. Zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2015 roku.
- Somfy – francuski producent automatycznych napędów do rolet i bram zapowiedział w kwietniu, że zainwestuje 120 mln PLN w Krakowskiej SSE i zatrudni 800 osób.
- Siled – w maju otwarto w Gdańsku fabrykę firmy Siled. Na ponad 6 tys. m kw. będą powstawały oprawy oświetlenia LED-owego w ilości nawet 50 tys. sztuk rocznie. Fabryka ma docelowo zatrudnić ponad 300 osób.
- Wilk Elektronik - w ramach wartej milion euro inwestycji, na terenie hali produkcyjnej polskiego producenta pamięci, stanęły maszyny do montażu powierzchniowego serii Panasonic NPM-D2.
- BASF - firma zainwestuje 150 mln EUR w Środzie Śląskiej. Powstanie tam nowa fabryka spółki, w której zatrudnienie znajdzie 400 osób. Budowa trwa już od 2012 roku. W zakładach produkowane będą nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych. Powstanie też laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu.

FagorMastercook w kłopotach

Niestety, pisaliśmy nie tylko o pozytywnych rzeczach. Strajki w Yazaki i Bitronie, likwidacja firmy Esser, upadłość Autosanu, wniosek o upadłość likwidacyjną firmy Itsumi (producenta komputerów Adax) – to tylko niektóre z wydarzeń 2013 roku. W ostatnich miesiącach najbardziej zapadły nam w pamięć problemy FagorMastercook, spółki należącej do hiszpańskiego koncernu, która zatrudnia we wrocławskich zakładach 1300 osób.

Zarząd spółki FagorMastercook podjął decyzję o ogłoszeniu bankructwa, nie widząc szans na wyjście z fatalnej sytuacji finansowej. Firma nie była w stanie terminowo realizować zobowiązań. Próby zawarcia porozumienia z wierzycielami albo pozyskania dodatkowych źródeł finansowania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Wniosek o upadłość układową trafił do sądu w San Sebastian 30 października.

Polskie łaziki marsjańskie

Polskie łaziki okazały się bezkonkurencyjne na zawodach University Rover Challenge. Wygrał Hyperion stworzony przez zespół z Politechniki Białostockiej. Drugie miejsce zajął Scorpio III, opracowany na Politechnice Wrocławskiej. Zawody rozgrywane były w bazie marsjańskiej na pustyni w pobliżu Hanksville (stan Utah, USA).

Może i nie jest to najważniejsze wydarzenie roku, ale sukcesy polskich studentów z pewnością są warte odnotowania. Zwłaszcza, że coraz więcej osób w Polsce interesuje się robotyką, a co więcej - amatorscy konstruktorzy robotów się profesjonalizują. Z pewnością będziemy jeszcze o tym pisać.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1