reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
LG Display w Kobierzycach Przemysł elektroniczny | 15 maja 2009

Trudności polskich producentów telewizorów

Rzeczpospolita, powołując się na wiadomości pochodzące z Ministerstwa Gospodarki, poinformowała, iż producenci telewizorów w Polsce mogą mieć problemy z wypełnieniem zobowiązań dotyczących stanu zatrudnienia.
‘Nie jesteśmy w stanie wypełnić postanowień umowy inwestycyjnej’ przyznaje na łamach Rz Mariusz Tarant z LG Display z Kobierzyc pod Wrocławiem. ‘Rozmawiamy w tej sprawie z ministerstwem’ Fabryka zatrudnia obecnie ponad 1.400 osób, lecz do końca 2011 roku powinno w niej pracować 2.500 pracowników. Podobna sytuacja kształtuje się podtoruńskim zakładzie Sharp – obecnie pracuje tam 1.700 osób, a do końca 2011 zatrudnienie miało wynieść 3.000 osób. Rzeczpospolita pisze ‘O zgodę na cięcia w planowanych etatach będą występować także poddostawcy LG Display. Taką ewentualność rozważa również Sharp’.

Niedawno informowaliśmy, iż firmy zatrudniające w strefach będą mogły zwracać się o redukcję docelowej liczby etatów o 40%, lecz obecny projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje tylko 25-procentową redukcję. ’Możliwe, że damy inwestorom więcej czasu na dojście do planowanego zatrudnienia’ zapowiedziała na łamach Rz Teresa Korycińska, wicedyrektor w Departamencie Instrumentów Wsparcia.

Na spadek popytu nakładają się również problemy wynikające z szybkiego spadku cen odbiorników a producenci są zmuszeni do zwiększania produktywności. ‘Koncerny chcą wykorzystać efekt skali: większa produkcja przy mniejszym zatrudnieniu pozwoli im obniżyć ceny i zwiększoną sprzedażą amortyzować skutki kryzysu. W rezultacie przyspieszonego wprowadzania nowych technologii rynek telewizorów po tegorocznym spadku powinien od przyszłego roku rosnąć. Branżowa organizacja JEITA prognozuje, że globalna sprzedaż LCD wzrośnie w 2012 r. do 155 mln sztuk.’

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-2