reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Rynki | 15 lutego 2013

Rynek AMI będzie się szybko rozwijał

Normy prawne i standaryzacja będą katalizatorem rozwoju rynku zaawansowanej infrastruktury pomiarowej – pisze w swoim raporcie Frost & Sullivan.
Frost & Sullivan w raporcie „Europejski rynek zaawansowanej systemów inteligentnego opomiarowania (Advanced Metering Infrastructure, AMI)” ocenia, że przychody związane z AMI w Europie wzrosną z 1,13 mld USD w 2011 r. do 3,72 mld USD w 2016 r. Analiza obejmuje inteligentne liczniki (ang. smart meters), instalacje, systemy i sieci komunikacji, zarządzanie danymi pomiarowymi (ang. Meter Data Management, MDM) oraz zarządzanie danymi odbiorców i programów.

- Nowe technologie inteligentnych sieci (ang. smart grids), które wspierają bardziej efektywne zarządzanie energią, wpłyną na zwiększenie poziomu instalacji AMI w Europie – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. - Oczekuje się, że rynek będzie się szybko rozwijał nie tylko w sektorze smart meters czy instalacji, ale także w segmentach sieci komunikacyjnych, MDM czy zarządzania danymi.

Pomimo oczywistych korzyści, wprowadzenie inteligentnych liczników jest różne w różnych regionach. Rynek rozwija się o wiele szybciej w Europie Zachodniej niż w Europie Północnej. Z kolei w Europie Centralnej i Wschodniej (Central & Eastern Europe, CEE) wciąż brakuje rozwiązań regulacyjnych oraz zakrojonych na szeroką skalę projektów wdrożeniowych. Oczekuje się jednak, że region CEE podąży za doświadczeniem i rozwiązaniami Europy Zachodniej. - Gdy w Europie Centralnej i Wschodniej rozpocznie się wdrażanie rozwiązań AMI na szeroką skalę, to szybkość ich wprowadzania będzie o wiele większa niż w Europie Zachodniej”– uważają analitycy Frost & Sullivan. Wprowadzenie rozwiązań ustawowych, rosnąca konkurencja, starzejąca się infrastruktura, a także dostępność nowych technologii będą bodźcem do inwestycji w dziedzinie zaawansowanych technologii pomiarowych i technologii inteligentnych sieci.

Ponadto w państwach członkowskich UE, w których nadal nie ma odpowiednich regulacji, można się spodziewać wdrożenia rozwiązań AMI na dużą skalę po roku 2015, w związku z koniecznością wypełnienia Trzeciej Dyrektywy Energetycznej UE. Brak dopelnienia tego obowiązku grozi bowiem wysokimi karami.

- AMI jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia celu energetycznego UE „20/20/20", zgodnie z którym do 2020 r. 80% gospodarstw domowych musi być wyposażonych w inteligentne liczniki. Pełne wdrożenie tego projektu powinno nastąpić w 2022 r. Dlatego też regulacje rządowe będą kluczowym bodźcem do wdrożenia AMI – wyjaśniają analitycy z Frost & Sullivan.

Obok legislacji, główną rolę dla perspektyw rozwoju rynku odgrywa również brak standardów dotyczących komunikacji i bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo danych jest niezwykle istotną kwestią szczególnie dla Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Brak odpowiednich rozwiązań skutkował opóźnieniem w realizacji planów wdrożenia inteligentych liczników.

- Standaryzacja prawdopodobnie wpłynie na sprzedaż inteligentnych liczników, a także na rozwój i innowacje – podsumowują analitycy Frost & Sullivan.- Dostępność urządzeń spełniających wymagania bezpieczeństwa, zgodne z normami oraz lokalnym ustawodawstwem najprawdopodobniej zachęci odbiorców do zastosowania rozwiązań inteligentego opomiarowania.

---
Źródło: Frost & Sullivan

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1