reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit
Komponenty |

Rozbieramy Zenbooka

Na warsztat grupy iFixit trafił nowy ultrabook firmy Asus: Zenbook UX32VD. Jak się okazuje można mieć bardzo cienki laptop, który można również prosto i wygodnie naprawiać jak również nieznacznie usprawniać. Trzeba się tylko upewnić, że nie ma on na sobie loga nadgryzionego jabłka.

Grupa iFixit wzięła się za rozbiórkę nowego ultrabooka od Asusa: Zenbook UX32VD. Jest to komputer o grubości zbliżonej do MacBook Air. Jego konstrukcja jest przy tym dobrze przemyślana. W przeciwieństwie do produktu Apple, gdzie pamięć RAM przylutowano, w Zenbooku można ją wymienić podobnie jak w tradycyjnych notebookach. Podobnie rzecz się ma z dyskiem twardym 2,5'' i baterią. Podczas gdy MacBook zdobył zaledwie 4 punkty na 10, najnowszy Zenbook firmy Asus zdobył tych punktów aż 8, podobnie jak niedawno opisywany tablet Samsunga. Możliwe jest więc posiadanie bardzo cienkiego laptopa, który będzie można łatwo, tanio i prosto naprawić, a także nieco usprawniać. Nie może być on tylko spod znaku nadgryzionego jabłka. Wróćmy do samej rozbiórki. Stylowa aluminiowa obudowa trzyma się na dwunastu śrubach T5 Torx. Jakość nie poraża, ale powinna zadowolić większość użytkowników, którzy do tej pory mieli do czynienia jedynie z plastikiem. Pierwszą rzeczą jaka 'wypada' po zdjęciu obudowy jest bateria. Jej wymiana nawet niewprawionej osobie nie powinna zająć więcej czasu niż minuta, do dwóch. Jej pojemność to 6520 mAh. Napięcie pracy 7,4 V. Waży ona jedynie 280 gramów i jest to około 20% całej masy komputera. Następną rzeczą do której dostajemy dostęp są dyski twarde. Obok pamięci SSD o pojemności 24 GB znajdującej się na płycie, możemy znaleźć 2,5 calowy tradycyjny dysk twardy. Jego pojemność to aż 500 GB, lecz prędkość obracania się talerzy to tylko 5400 RPM. Mógłby być nieco szybszy, jak za tę cenę. Ciekawym rozwiązaniem jest łatwy dostęp do wiatraczków. Oznacza to, że będzie można łatwo zadbać o ich czystość, a tym samym sprawność chłodzenia i całego komputera. Do kluczowych elementów, które znajdziemy w komputerze na płycie głównej komputera, należą:
  • Procesor główny (CPU) Intel Core i7-3517U 1.9 GHz
  • NVIDIA GeForce GT 620M GPU
  • Hynix H5TQ2G83CFR 2 GB DDR3 SDRAM
  • Hynix H5TQ2G63DFR 1 GB DDR3 video SDRAM (!)
  • SanDisk iSSD SDIS5BK 024G 24 GB SSD
  • Kontroler platformy Intel BD82HM76
  • Kontroler przetwornicy synchronicznej ON Semiconductor NCP3218
  • ITE IT8572G
  • Fairchild PC78T FDMC7696
  • Kontroler Richtek RT8168B PWM
  • Kodek audio Realtek ALC269.
© iFixit Dostęp do touchpada jest w miarę prosty. Podobnie jak w komputerze MacBook Pro znajduje się on pod baterią, lecz w przeciwieństwie do konstrukcji Apple, nie musimy się martwić o zniszczenie baterii przy próbie wymiany touchpada. Aby dostać się do wyświetlacza LCD musimy się nieco więcej namęczyć. Tutaj musimy użyć ciepłego powietrza i nieco zręczności, ale i to da się zrobić. Po zdjęciu obudowy możemy dostać się do kamery 2 Mpx i jej kontrolera Realtek 5828T. Po usunięciu mocowań sam wyświetlacz wychodzi już bez problemu.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 28 2024 10:16 V22.4.20-1
reklama
reklama