reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit
Komponenty |

Rozbiórka: iPad Air

Firma Apple na początku listopada uraczyła swoich klientów nową wersją tabletu iPad, który oznaczono jako Air. Ma być cieńszy i lżejszy od swojego pierwowzoru. Jaki to ma wpływ na jego wnętrzności i rozbiórkę? Sprawdzimy to z grupą iFixit.

Grupa iFixit bierze na warsztat nowy produkt Apple, czyli tablet iPad Air. Specyfikacja obejmuje 9.7 calowy wyświetlacz o rozdzielczości maksymalnej 2048 na 1536 pikseli, dwurdzeniowy procesor A7, ko-procesor przeznaczony do obsługi czujników ruchu (M7), kamerę główna o rozdzielczości 5 Mpx, podwójną antenę WiFi (MIMO), a także wsparcie dla LTE, HSPA+, UMTS, GSM, itp. Dostępny ma być z pamięcią flash na dane od 16 do 128 GB. Sprzęt oznaczono jako model A1475. Z zewnątrz możemy także zauważyć pewnie zmiany. Są głośniki, wspomniana kamera, podwójny mikrofon, a także przyciski regulacji głośności, teraz rozdzielone. Aby otworzyć tablet, należy się posłużyć specjalnym zestawem narzędzie (iOpener), gdyż jak można było się spodziewać, wyświetlacz połączony jest z korpusem urządzenia sporą ilością kleju. Gdy już uda się nam podważyć szybkę ochronną z każdej strony, możemy ją unieść.
© iFixit
Przeglądając tą część możemy zaobserwować, że przycisk „Home” jest typowym przyciskiem. Nie znajdziemy tutaj czytnika linii papilarnych z iPhone 5S. Warto zwrócić też uwagę na to, że szybka ochronna nie jest połączona z wyświetlaczem LCD. Ten zaś przytrzymuje kilka śrubek. Jest taki sam jak poprzednich iPad'ach (LP097QX2 od LG). Gdy go odłączymy i podniesiemy, to naszym oczom ukaże się dość spory akumulator. Pracuje przy napięciu 3.73 V, a jego pojemność to 32,9 Wh. To jednak zdecydowanie mniej, niż oferowały poprzednie, większe modele (43 Wh). Trzeba także zwrócić uwagę przy wyjmowaniu akumulatorów. Trzymają się one dość dziwnie, za pomocą dziwnych śrubek i blaszki. Ich wyjęcie nie będzie takie oczywiste, zajrzyjmy więc w okolice. Widzimy tu między innymi gniazdo kart SIM.
© iFixit
A może by spróbować się dostać do płyty głównej. Wszystko wskazuje na moduł pokryty blaszkami, trzymający się na upartych klipsach. Gdy już go podważymy, być może też uwolnimy akumulatory? No cóż, nie jest to najprzyjemniejszy proces ich wyjmowania. Ale w końcu udało się! Przy okazji dostaliśmy się do płyty głównej na której znajdziemy takie elementy jak:
  • procesor główny Apple A7 APL5698 (nieco zmieniona wersja APL0698 z iPhone 5S),
  • pamięć LPDDR3 SDRAM 1 GB Elpida F8164A1MD,
  • pamięć NAND Flash 16 GB Toshiba THGBX2G7B2JLA01,
  • NXP LPC18A1, zwany też procesorem wspomagającym Apple M7,
  • Apple 343S0655-A1 (z badań przeprowadzonych przez Chipworks wynika, że jest to moduł zarządzania zasilaniem),
  • moduł WiFi USI 339S0213,
  • kodek audio Apple 338S1116, czyli Cirrus Audio Codec (taki jak w iPhone 5C),
  • a pod osłonami EMI przy module WiFi widzimy parę kontrolerów ekranu dotykowego Broadcom BCM5976C1KUB6G Touch Screen Controllers (podobnego do BCM5976A0KUB2G, znanego chociażby z MacBook'ów).
Znajdziemy tu także:
  • procesor LTE Qualcomm M9615M z pamięcią DRAM 1 Gb (128 MB),
  • wzmacniacz mocy RF TriQuint TQF6514 (podobny do 6414 z iPhone 5s).
  • wzmacniacz mocy RF Three Skyworks serii SKY77,
  • dodatkowy wzmacniacz RF LTE Two Avago serii A79,
  • 227 LG (prawdopodobnie przełącznik antenowy z filtrami),
  • transceiver LTE/HSPA+/CDMA/EDGE/GPS Qualcomm WTR1605L,
  • Qualcomm PM8018 PMIC.
Przy obudowie znajdziemy także dodatkowe moduły, takie jak złącze Lighting, anteny WiFi i Bluetooth, kamerę przednią 1,2 Mpx, gniazdo Jack, kamerę tylną 5 Mpx. Urządzenie to oceniono na 2 punkty z 10. Zaletą jest to, że szybka ochronna nie jest na stałe połączona z wyświetlaczem. Akumulatory też nie przylutowano na stałe. Niemniej jednak tutaj także powrócono do użycia sporej ilości kleju do połączenia szybki ochronnej do tylnej części urządzenia. Klej trzyma ponadto sporo innych elementów. Na sam wyświetlacz LCD także trzeba uważać. Do niestandardowego złącza łączącego wyświetlacz z płytą główną także niełatwo się dostać. No i jeszcze sam proces wyciągania akumulatorów, który wymaga rozebrania niemalże wszystkiego.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 28 2024 10:16 V22.4.20-2
reklama
reklama